logoWarszawskie Pogotowie Antykoncepcyjne
Całodobowy gabinet ginekologiczny

 

Rak szyjki macicy – możesz mu zapobiec

 

Codziennie na raka szyjki macicy umiera 5 Polek. To drugi co do częstości występowania rak atakujący kobiety do 45 roku życia. W Polsce każdego roku rak szyjki macicy rozpoznawany jest u prawie 4000 kobiet. Niestety u co drugiej z nich za późno. Do tej pory kobiety mogły uniknąć tego losu poprzez regularne wykonywanie badań cytologicznych. Teraz, oprócz badań, mają wyjątkową możliwość zaszczepienia się przeciwko wirusowi wywołującemu raka szyjki macicy.

 

 

Wirus HPV – mało znany, bardzo powszechny

 

Główną przyczyną zachorowania na raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). HPV nie jest tak znanym wirusem jak HIV – jest jednak bardzo zakaźny. W 2003 roku w USA odnotowano 20 tysięcy przypadków zakażeń wirusem HIV i aż pięć i pół miliona zakażeń wirusem HPV. Szacuje się, że połowa ludzi na różnym etapie życia ulega zakażeniu tym wirusem. Najczęściej narażeni na kontakt z nim są młodzi, aktywni seksualnie ludzie w wieku od 18 do 28 lat.

 

 

 

Cichy zabójca

 

Spośród ponad stu typów wirusa HPV kilka jest naprawdę niebezpiecznych. To wirusy tak zwanego wysokiego ryzyka onkogennego (np. 16 i 18), które w początkowej  fazie zakażenia nie wywołują niepokojących objawów jednak z czasem mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Niestety w stadium zmian przedrakowych, a nawet w fazie wczesnego raka, kobieta może nie odczuwać bólu czy innych przykrych dolegliwości. Dlatego jedynym sposobem wykrycia zmian przedrakowych w obrębie szyjki macicy i nowotworu we wczesnym stadium jest regularne poddawanie się badaniom cytologicznym.

 

 

 

Wstydliwy problem

 

Zakażenie wirusem HPV typu 6 i 11 stanowi zagrożenie nie tylko dla kobiet ale również dla mężczyzn. To właśnie te wirusy są odpowiedzialne za pojawianie się brodawek płciowych tzw. kłykcin kończystych, na zewnętrznych narządach płciowych lub w okolicy odbytu kilka tygodni lub miesięcy po kontakcie seksualnym z osobą zakażoną. Brodawki płciowe są w Polsce najczęstszą przyczyną zgłoszeń do poradni chorób przenoszonych drogą płciową. Leczenie bywa bolesne i długie. Ze względu na nawroty, często musi być powtarzane. Zakażenia wirusem HPV często ustępują samoistnie. Jeśli jednak nie dają żadnych objawów, to pod postacią utajoną wirus może być dalej przenoszony drogą płciową.

 

 

 

Szczepienie – skuteczna ochrona przed rakiem szyjki macicy i innymi zmianami wywoływanymi przez HPV

 

Ustalenie, że głównym sprawcą raka szyjki macicy jest wirus HPV, jest jednym z największych odkryć medycyny ostatnich lat. Pozwoliło to na wynalezienie szczepionki, dzięki której w przyszłości ten rak przestanie być zmorą kobiet. Szczepionka wskazana w zapobieganiu rakowi szyjki macicy jest już dostępna w Polsce. Są szczepionki chroniące przed czterema typami wirusa HPV: dwoma typami o wysokim stopniu ryzyka rozwoju raka (typ 16 i 18) oraz dwoma typami o niskim stopniu ryzyka (typ 6 i 11) wywołującymi tzw. brodawki płciowe. Jest skuteczna i dobrze tolerowana – co zostało potwierdzone w kilku badaniach klinicznych prowadzonych między innymi w  Polsce. Od roku 2015 dostępna jest także szczepionka chroniąca przed dziewięcioma typami wirusa HPV(6,11,16,18,31,33,45,52 i 58).

 

W celu osiągnięcia pełnej ochrony przed typami wirusów przeciwko którym skierowana jest szczepionka, konieczne jest podanie trzech jej dawek. Drugą dawkę szczepionki należy podać dwa miesiące po pierwszej, a trzecią po kolejnych czterech miesiącach. W sumie więc cykl szczepień trwa pół roku.

 

 

 

Jeżeli chcesz się zaszczepić przeciwko wirusowi HPV, to zapraszmy do naszego gabinetu przy ul. Łuckiej w Warszawie